sobota 7. dubna 2012

Kauza Lotus aneb jak se hroutí Baharův domeček z karet


Pod Group Lotus, neboli automobilkou Lotus řízenou podnikatelem Dany Baharem, se začínají třást základy. Velkolepý projekt návratu jména Lotus do motorsportu se stává pro klíčové osoby noční můrou a pro fanoušky hořkým zklamáním. Předpokládaná životaschopnost společnosti Group Lotus je velmi krátká…Malajská automobilka Proton angažovala manažera Danyho Bahara do čela Group Lotus s cílem navrátit jméno Lotus do světa motorsportu a podpořit tím dlouhodobě skomírající prodejnost osobních automobilů. Bahar se zhostil úkolu s velkou vervou, ale prorokové upozorňovali, že si Bahar ukrojil větší krajíc, než by dokázal zvládnout. Jak se v poslední době ukazuje, měli pravdu.


Nafouknutá bublina Lotusu je na prasknutí. Jakmile se Bahar usadil v manažerském křesle, začal se značkou Lotus expandovat do všech možných i nemožných motoristických sérií. Formule 1, GP2, GP3, IndyCar, LMP1, LMP2, GT, britská F3 a kdo ví, co měl ještě v plánu.

Logo Lotusu bylo najednou na každém rohu, v každé sérii. Reklama to byla obrovská, jenže velmi drahá. Se směšně malou nabídkou osobních automobilů (Elise, Exige a Evora) neměl zákazníkům co nabídnout. A co hůř, peníze určené na vývoj a výrobu nových modelů utopil v reklamě.

Lotus se začal topit v dluzích, Bahar předstoupil na kobereček automobilky Proton, které se tento způsob (podivuhodného) managementu nelíbil a Lotus Group prodala konglomerátu DRB-Hicom.


Dany Bahar: Dobrý manažer, nebo hrobník Lotusu?

Problémy ale přetrvávají, 100 zaměstnanců Lotusu se dobrovolně vzdalo části platu, další 50 až 100 pravděpodobně přijde o práci. Navíc si Lotus půjčil 100 milionu dolarů, aby zaplatil za část dluhů z roku 2011.

Dnes byla zveřejněna „překvapivá“ zpráva o konci sponzorství Group Lotusu v týmu Lotus F1. Fascinující je ovšem fakt, že si tým, vlastněný společností Genii Capital, ponechává jméno Lotus. To není běžný postup rozchodu dvou společností a v tiskové zprávě se prakticky nic nedozvíme. Ale vzhledem k stávající situaci v Group Lotus si můžeme ledacos domyslet.

Dany Bahar si sjednal schůzku s Genii Capital, kde kápl božskou. Nemá peníze na další sponzorství a nezbývá nic jiného, než Genii vypovědět smlouvu. Ovšem za předčasné ukončení dohody by musel platit obrovské sankce, na které samozřejmě nemá. Jak tedy z celé situace co nejlépe vycouvat? „Co takhle odstoupit od smlouvy, aniž bych platil pokutu? Na oplátku budete moct využívat značku Lotus zadarmo,“ navrhuje Bahar a Genii Capital odpovídá: „Dohodnuto!“

Samozřejmě jde o hypotetický scénář, ale zamyslete se nad tím. Bahar nebude platit vysokou pokutu a Genii Capital bude využívat (zatím silnou) marketingovou značku Lotus zadarmo.

Sen Protonu, sen Danyho Bahara a v podstatě sen fanoušků se pomalu, ale jistě hroutí. Lotus je hluboko v červených číslech a jen tak se z nich nevyhrabe. Být majitelem týmu, který Lotus sponzoruje, už klepu Baharovi na dveře a dožaduji se slíbeného sponzorského šeku. Za pár dní už bych ho totiž nemusel nikdy dostat…
                                                                                                                                 Autor: Aleš Sirný 

1 komentář: